23.02.2021r.
Grypa ptaków pustoszy stada drobiu w Europie. Tylko w Polsce straty w ich pogłowiu liczymy w milionach, a problemy mają niemal wszystkie kraje europejskie.
Zagrożenie ptasią grypą stale rośnie na całym świecie, a rządy nakładają ograniczenia w branży drobiarskiej. Najważniejszym w tym wszystkim jest to jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo biologiczne i chronić swoje gospodarstwo.
Kiedy mówimy o bio-bezpieczeństwie, mamy na myśli praktyki mające na celu ograniczenie i wyeliminowanie przenoszenia i rozprzestrzeniania się chorób. Bezpieczeństwo biologiczne jest istotnym aspektem wszystkich gałęzi przemysłu rolniczego i w tym przypadku jest kluczowym czynnikiem zapewniającym lepsze zdrowie drobiu oraz ochronę środków do życia. To wszystko można osiągnąć, przestrzegając surowych i skutecznych praktyk, które eliminują przenoszenie chorób, wirusów i bakterii między ptakami.
Bio-bezpieczeństwo można podzielić na dwa proste sposoby myślenia:
Zapobieganie – zapobieganie wprowadzaniu nowych wirusów, bakterii itp. Do gospodarstwa / nieruchomości
Ochrona – Ochrona przed rozprzestrzenianiem się chorób, wirusów, bakterii itp. Wśród zwierząt gospodarskich.
Sposób osiągnięcia obu powyższych działań można uprościć i uczynić częścią codziennych praktyk w gospodarstwie, w celu zapewnieniu bio-bezpieczeństwa najbliższego środowiska.
Zapobieganie
- Należy upewnić się, że obszar produkcji drobiu i obszary mieszkalne mają dobrze ustalone strefy bio-bezpieczeństwa z odpowiednim ogrodzeniem, które eliminuje dostęp z zewnątrz dzikich ptaków lub innych zwierząt.
- Wszyscy pracownicy powinni unikać kontaktu z innymi gospodarstwami / pomieszczeniami dla drobiu.
- Wszyscy pracownicy powinni nosić czyste bądź zdezynfekowane ubrania i buty przed wejściem na teren obiektu, a odwiedzającym należy zapewnić nową / czystą odzież ochronną.
- Należy unikać dzielenia się sprzętem hodowlanym dla drobiu, takim jak klatki dla ptaków, ponieważ niektóre badania sugerują, że 90% przenoszenia chorób ma miejsce poprzez kontakt między gospodarstwami.
- Regularne czyszczenie i dezynfekcja wszystkich obszarów chowu drobiu i obszarów przygotowywania.
To tylko kilka prostych wskazówek, które są często sugerowane osobom z branży drobiarskiej, a przestrzeganie tych procedur powinno pomóc w zapobieganiu przenoszenia chorób do Państwa hodowli.
Ochrona
W przypadku przeniesienia choroby na farmę należy chronić zdrowe zwierzęta przed zarażonymi, zapewniając minimalne straty w hodowli.
- Upewnij się, że jesteś w stanie zidentyfikować oznaki zakażenia różnymi chorobami, jest to jedyny sposób, aby upewnić się, że jesteś w stanie bezpiecznie i dokładnie zidentyfikować te zakażone.
- Działaj szybko – Twoja natychmiastowa i szybka reakcja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia jak najmniejszej transmisji chorób wśród zwierząt.
- Oddziel drób zdrowy od zakażonego i upewnij się, że oba są trzymane w czystych, bezpiecznych biologicznie warunkach. Ponownie ma to na celu zapewnienie zminimalizowanie transmisji z jednej strefy mieszkalnej do drugiej.
- Upewnij się, że wszyscy pracownicy zmieniają ubrania i buty podczas przemieszczania się między zdrowymi a zakażonymi obszarami. Ponadto żadne elementy nie powinny być udostępniane / używane między tymi strefami.
- Utylizacja padłych zwierząt – wymaga to szybkiego i biologicznie bezpiecznego rozwiązania. W razie potrzeby na miejscu można użyć pieca do spopielania. Jest to w 100% biologicznie bezpieczna metoda usuwania odpadów zwierzęcych. Ponadto eliminuje to konieczność trzymania zakażonych padłych zwierząt na miejscu do czasu przybycia firmy utylizacyjnej. Dodatkowo ta forma utylizacji może być kosztowna jak i ryzykowna z uwagi na możliwość przeniesienia na zdrowe zwierzęta, gdy są pozostawione będą bez opieki zbyt długo.
Piece do spopielania Volkan należą do najczęściej używanych spalarni w przemyśle drobiarskim, różnią się wielkością w zależności od ilości martwych zwierząt do utylizacji, mogą być używane w małych jak i dużych fermach. Jest to rozwiązanie dla szybkiej, czystej, ekonomicznej i biologicznie bezpiecznej metodzie usuwania odpadów zwierzęcych i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.