06.08.2020r.
W krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych kremacja zwierząt domowych jest bardzo popularna. W Polsce tematyka kremacji zwierząt towarzyszących nie jest jeszcze tak rozpowszechniona, działa jedynie kilka firm świadczących tego typu usługi. Jednakże rynek jest bardzo perspektywiczny. Działające krematoria spotykają się z dużym zainteresowaniem klientów a coraz większa ilość przedsiębiorstw widzi potencjał w krematoriach jako nowy sposób na biznes. Wynika to w dużej mierze z chęci właścicieli pupili do ich godnego pożegnania. Następnym aspektem są regulacje prawne w tym zakresie, które ściśle określają jak należy postępować w sytuacji śmierci zwierzęcia. Nie zastosowanie się pod przepisy podlega wysokim karom.
Postępowanie ze zwłokami zwierzęcia zostało uregulowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającym przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem właściciel zwierzęcia ma obowiązek poddania go utylizacji w firmach specjalnie do tego wyznaczonych. Często martwe zwierzę przekazywane jest do kliniki weterynaryjnej, skąd jest odbierane przez zakład utylizacyjny i palone razem z innymi odpadami. Coraz częściej jednak ludzie traktują zwierzęta domowe jak członków rodziny i tak też pragną je pożegnać; z szacunkiem i godnością. W związku z tym udają się do krematorium dla zwierząt, gdzie następuje spalenie zwłok, a właściciel może odebrać prochy pupila.
Kremacja zwierząt domowych odbywa się piecu krematoryjnym. Piece serii AIS to specjalnie wyprodukowane do tego celu urządzenia, spełniające wszystkie normy unijne, normy środowiskowe i normy bezpieczeństwa. Piec składa się z komory głównej, w której następuje spalenie martwego zwierzęcia oraz tzw. komory dopalacza, gdzie dopaleniu podlegają wszelkie związki organiczne i nieorganiczne. Dzięki temu zabiegowi do atmosfery nie wydostają się żadne szkodliwe zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, a urządzenie jest bezpieczne dla środowiska. Powstałe gazy są bezbarwne i bezwonne. Piece krematoryjne wyposażone są w automatyczny system sterowania, co powoduje że proces kremacji przebiega w sposób kontrolowany i wygodny dla użytkownika. Ponadto w znacznym stopniu wpływa na minimalizację kosztów.
Piece serii AIS dają możliwość indywidualnej kremacji zwierząt, gdzie następuję spopielenie zwłok jednego zwierzęcia. Cały proces trwa od godziny do 4 godzin i uzależniony jest od rodzaju zwierzęcia, jego wielkości, masy, zawartości tkanki tłuszczowej oraz wody. Po zakończonej ceremonii właściciel ma możliwość otrzymania prochów zwierzęcia. W piecach krematoryjnych serii AIS można przeprowadzać również kremację zbiorowe z możliwością odzyskania prochów. Taką możliwość dają zastosowane w piecu specjalne tace, które rozdzielają zwłoki poszczególnych zwierząt. Najbardziej ekonomiczną formą spopielenia jest typowa kremacja zbiorowa.
Piece serii AIS mogą być ładowane od frontu lub od góry. W przypadku pieców krematoryjnych, największą popularnością cieszą się jednostki ładowane od frontu. Niektóre modele wyposażone są w specjalne wyciągarki, ułatwiające ładowanie martwych zwierząt do komory głównej/załadunkowej. Dodatkowym udogodnieniem jest również datalogger – urządzenie, które rejestruje temperaturę, w jakiej nastąpiło spopielenie.