14.07.2020r.
Piece do utylizacji padłych zwierząt podlegają pod przepisy Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009. Określają one przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy.
Poniżej podajemy Rozdział III wyżej cytowanego rozporządzenia, który dotyczy w szczególności spalarni niskich wydajności, czyli z prędkością spopielania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego do 50 kg/h:
ROZDZIAŁ III
SPALARNIE I WSPÓŁSPALARNIE O NISKIEJ WYDAJNOŚCI
Spalarnie lub współspalarnie przetwarzające wyłącznie produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub produkty pochodne, o wydajności niskiej, czyli o maksymalnej wydajności niższej niż 50 kg produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego na godzinę lub na partię, w przypadku których nie jest wymagane pozwolenie na eksploatację zgodnie z dyrektywą 2000/76/WE:
a) są wykorzystywane jedynie do usuwania:
(i) martwych zwierząt domowych, o których mowa w art. 8 lit. a) ppkt (iii) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 lub
(ii) materiałów kategorii 1, o których mowa w art. 8 lit. b), e) i f), materiałów kategorii 2, o których mowa w art. 9,
lub materiałów kategorii 3, o których mowa w art. 10 tego rozporządzenia;
b) muszą być wyposażone w palnik pomocniczy, kiedy wprowadzane są do nich materiały kategorii 1, o których mowa w art. 8 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1069/2009;
c) muszą zapewniać całkowitą zamianę produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w popiół.
Pod te przepisy podlega cała gama naszych pieców serii Volkan, ponieważ są to spalarnie niskich wydajności – do 50 kg/h.
Jak należy przygotować się formalno-prawnie, aby można było zainstalować takie urządzenie na swojej fermie?
Proces zezwoleń należałoby podzielić na dwa etapy:
ETAP 1
Pozwolenie na wprowadzanie zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego emitowanych przy spalaniu PUPZ, wydawanego przez starostę Powiatu w oparciu o dokumentację opracowaną zgodnie z ustawą POŚ.
Jakie informacje należy przygotować?
- Typ pieca
- Rodzaj paliwa
- Ilość spalanych PUPZ – ile użytkownik zamierza spalać w ciągu roku i oświadczenie, że użytkownik będzie spalał tylko te odpady co w oświadczeniu
- Informacje o firmie – jaka produkcja, informacja technologiczna o firmie
- Mapa – gdzie znajduje się ferma i w którym miejscu będzie zainstalowany piec
- Prawo do terenu – prawo własności
- Zaświadczenie o niekaralności przeciw środowisku od inwestora. Jeśli piec kupuje przedsiębiorstwo i jest spółką to wymagane jest zaświadczenie wszystkich członków zarządu a jeśli piec kupuje gospodarstwo indywidualne to tylko właściciel fermy.
Gdzie składamy wniosek o pozwolenie środowiskowe?
- Pozwolenie Zintegrowane (dla Przedsiębiorców i dużych ferm) – składamy do Urzędu Marszałkowskiego do Wydziału Ochrony Środowiska
- Brak Pozwolenia Zintegrowanego – składamy do Starostwa Powiatowego do Wydziału Ochrony Środowiska
Kiedy składać wniosek o pozwolenie środowiskowe?
Najlepiej jest złożyć taki wniosek w urzędzie jeszcze przed zakupem pieca, ponieważ proces ten jest długotrwały i w zależności od wiedzy i umiejętności urzędników może się wydłużać.
*Zgodnie z KPA – urzędnik musi zająć stanowisko w sprawie w ciągu 30 dni. Istnieje jednak możliwość przedłużenia do 60 dni jeśli sprawa jest bardzo trudna.
ETAP 2
Decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii o nadaniu numeru działalności nadzorowanej wydana w oparciu o wniosek opracowany zgodnie z wymogami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Jakie informacje należy przygotować?
- wniosek o nadanie numeru działalności nadzorowanej
* Powiatowy Lekarz Weterynarii dokonuje odbioru pieca i dopuszcza do działania
* Warunki przygotowania pieca (to co ma przygotować inwestor do odbioru urządzenia) są określone w przepisach Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi…