20.01.2022r.
Ponieważ zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) wzrasta na całym świecie, zrozumienie choroby jest niezbędne dla rolników i przedsiębiorstw, aby mogli chronić swoje źródła utrzymania i zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej choroby świń.
Co to jest ASF?
ASF jest wysoce zaraźliwą wirusową chorobą krwotoczną o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Choroba ta wywoływana przez wirus afrykańskiego pomoru świń, który występuje zarówno u świń domowych, jak i dzikich. Choroba powoduje, że świnie mają wyjątkowo wysokie temperatury do 41 OC. Inne objawy to utrata apetytu, letarg i duża wybroczynowość. Chociaż choroba nie ma wpływu na ludzi, jego skutki mają katastrofalne skutki dla przemysłu produkcji wieprzowiny, są odpowiedzialne za poważne straty gospodarcze i produkcyjne.
ASF jest chorobą wymienioną w Kodeksie zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).
Obecnie nie ma skutecznej szczepionki ani metody leczenia przeciwko tej chorobie.
Jak się rozprzestrzenia?
Ta transgraniczna choroba zwierząt (TAD) może być przenoszona przez żywe lub martwe świnie domowe, a także zwierzęta dzikie oraz produkty wieprzowe.
Przenoszenie może również nastąpić przez skażoną paszę i przedmioty (obiekty nieożywione), takie jak buty, ubrania, pojazdy, noże, sprzęt itp., ze względu na wysoką odporność środowiskową wirusa ASF.
Jak można temu zapobiec?
Bezpieczeństwo biologiczne ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i ochronie przed ASF.
Wdrożenie najwyższych standardów bezpieczeństwa biologicznego i praktyk wśród osób pracujących w gospodarstwie rolnym, fermie trzody lub innym zakładzie produkcji wieprzowiny pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na twoim terenie.
Profilaktyka w krajach wolnych od choroby może zależeć od polityki rządowej i środków bezpieczeństwa biologicznego, jednak zapewnienie, że ani zarażone żywe świnie ani produkty wieprzowe nie zostaną wprowadzone na obszary wolne od ASF, ma kluczowe znaczenie.
Podczas wybuchów epidemii w krajach, w których choroba jest obecna, kontrola ASF może być znacznie trudniejsza, a środki należy dostosować do konkretnej sytuacji.
Firma Waste Spectrum – producent pieców do utylizacji padłych zwierząt, zapewnia organom rządowym na całym świecie pomoc podczas wybuchów epidemii ASF, doświadczony zespół firmy sugeruje wdrożenie następujących środków bezpieczeństwa biologicznego:
– Zalecamy wprowadzenie zasady trzydniowej sterylności; co oznacza, że nikt nie może wejść na teren Twojej hodowli, jeśli miał kontakt ze świniami, produktami ubocznymi świń lub wytworzonymi produktami wieprzowymi w ciągu ostatnich trzech dni.
– Jeśli hodowca jest pewien, że odwiedzający jego fermę trzody są bezpieczni, dobrą praktyką jest zapewnienie alternatywnej odzieży ochronnej, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. Środki ostrożności, takie jak jednorazowy kombinezon i alternatywne obuwie nadające się do późniejszej dezynfekcji, są bardzo skuteczne.
– Zaleca się również posiadanie stacji dezynfekcji pojazdów przed wjazdem na teren zakładu. Miejsce postoju, w którym odwiedzający może spryskać środkiem dezynfekującym koła i inne odsłonięte obszary pojazdu przed wjazdem i zaparkowaniem.
– Kolejną dobrą praktyką jest zapewnienie miejsca, w którym goście mogą założyć środki ochrony osobistej (PPE). Może to obejmować kombinezony, kalosze, rękawiczki i maskę. W przebieralni mogą znajdować się także umywalki z odpowiednimi, bezpiecznymi dla skóry środkami chemicznymi.
– Ponieważ ASF jest chorobą powszechnie roznoszoną przez populacje dzikich świń, zaleca się upewnienie, że ogrodzenie fermy jest w dobrym stanie, a naprawa uszkodzonego ogrodzenia jest wykonywana natychmiast po jego zauważeniu. Dobrym pomysłem jest również cykliczne czyszczenie narzędzi, sprzętu, a także obszarów roboczych dostępnych dla wielu pracowników.
W przypadku rozwiniętych epidemii, w których stwierdzane są przypadki i liczne zgony wśród zwierząt, kluczowe znacznie ma właściwe i bezpieczne usuwanie padłej trzody oraz innych odpadów poubojowych. Niezwykle ważne jest zapewnienie sprawnej i terminowej utylizacji padliny, a według powszechnej opinii przyjmuje się, że najskuteczniejszą metodą jest usuwanie poprzez spalanie pałego materiału na miejscu. Dzięki piecom do utylizacji padłych zwierząt stosowanym na fermach trzody chlewnej, można szybko oraz bezpiecznie pozbyć się odpadów stanowiących zagrożenie.
Spalanie martwych świń zapewnia pełną identyfikowalność i maksymalne bezpieczeństwo biologiczne. Uniemożliwienie wjazdu pojazdu odbiorczego z zewnętrznej firmy utylizacyjnej na teren hodowli znacznie zmniejszy ryzyko przyniesienia choroby z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego pieca istnieje możliwość usunięcia odpadów na miejscu, bez opóźnień i bez konieczności przechowywania padłej trzody.
Firma Bentley Polska jako autoryzowany dystrybutor pieców Waste Spectrum dysponuje najszerszą gamą jednostek piecowych dostępnych na rynku, a nasza oferta ma na celu zapewnienie rozwiązań spełniających bardzo specyficzne potrzeby branży hodowli trzody chlewnej i produkcji wieprzowiny.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby otrzymać fachowe porady i wskazówki od naszego oddanego zespołu oraz znaleźć rozwiązanie, które odpowiada Tobie, Twoim potrzebom i Twojej firmie.